CZARNA HAŃCZA I KANAŁ AUGUSTOWSKI
Przebieg: jez. Wigry, rz. Czarna Hańcza, Kan. Augustowski do Augustowa (98,5 km, 5-6 dni płynięcia)
Trasa prawie w całości przebiega przez obszar Puszczy Augustowskiej – malowniczo – leśno – pagórkowatym otoczeniu i wysokich walorach przyrodniczych. W górnej części znajduje się Wigierski Park Narodowy z pięknie położonym kompleksem poklasztornym. Szlak trochę uciążliwy, ale niezbyt trudny, na trasie do Augustowa znajduje się 7 śluz, na rzece są naturalne przeszkody – powalone drzewa, a także zakręty i zakola. Jest to bardzo ruchliwy szlak w sezonie letnim.
SZCZEGÓŁOWY OPIS TRASY:
0,0 Rozpoczynamy spływ w miejscowości Gawrych Ruda, jest to jedno z bardziej znanych miejsc letniskowych nad jez. Wigry.
4,4 Początek dużej wyspy Ostrów (jedna z największych wysp śródlądowych w kraju), miejscowość Bryzgiel z polem namiotowym i sklepami. Płyniemy wzdłuż południowego brzegu, mijając wyspy Ostrów i Krowa.
6,9 Wypływamy na otwartą przestrzeń jez. Wigry, po prawej stronie zaczyna się płw. Jurkowy Róg, lewy brzeg to płw. Łukaszowy Róg, za nim znajduje się ścisły rezerwat – Jezioro Białe.
10,2 Rozległa zatoka, nad która znajduje się wieś Zakąty z polem biwakowym i punktem widokowym.
12,0 Dopływamy do płw. Wysoki Wągieł, płyniemy wzdłuż prawego brzegu, nad którym znajduje się wieś Mikołajewo. Po ominięciu płw. jest widozna kolejna wieś Rosochaty Róg z polem biwakowym.
15,6 Dopływamy do pierwszego cypla płw. Rosochaty Róg, ze wzniesień którego ukazuje się piękny widok na klasztor wigierski. Należy kierować się na prawo, mijając po lewej półwysep.
17,7 Stary Folwark, z przystani wypływamy na wyspę Mysią, przepływamy na drugą stronę i odnajdujemy wypływ Czarnej Hańczy, który jest zarośnięty przez trzciny.
19,2 Po przepłynęciu ok. 0,5 km docieramy do drewnianego mostu drogowego w Czerwonym Folwarku, rzeka płynie pośród łąk, silnie meandrując.
26,5 Maćkowa Ruda, most drogowy, za mostem przyspieszenie nurtu.
27,1 Rozwidlenie koryta – płyniemy prawą odnogą.
28,0 Pole biwakowe.
32,6 Żelbetonowy most drogowy w Wysokim Moście, za mostem po lewej stronie znajduje się stanica wodna. 2 km dalej pole biwakowe.
37,8 Most drogowy. Około 1 km na prawo wieś Sarnetki ze sklepem spożywczym.
40,0Gulbin, most drogi łączącej Frącki z Sarnetkami oraz most nieczynnej kolejki leśnej. Niżej po prawej pole biwakowe.
43,6 Most we Frąckach, około 300 m za mostem pole biwakowe.
52,8Okółek most drogowy, leśniczówka. Wieś wzięła swą nazwę od zakoli silnie meandrującej tu rzeki.
57,7 Most drogowy na trasie lokalnej, po prawej stronie pole biwakowe. Rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych odcinków rzeki z powywracanymi drzewami i podmytymi brzegami. Wokół piękne stare drzewa.
65,2 Stanica wodna Jałowy Róg.
66,7 Most w Rygolu, rzeka rozwidla się, my płyniemy prawą odnogą pod mostem drogowym po prawej stronie. Po dotarciu do kanału znowu skręcamy na prawo.
67,3 Śluza Sosnówek.
68,4 Śluza Mikaszówka.
69,7 Dopływamy do jez. Mikaszówek, które jest połączone wąskim przesmykiem z jez. Mikaszewo. Pola biwakowe z dogodnym dojściem do brzegu.
74,3 Koniec jeziora, po prawej stronie wpływ do kanału o umocnionych brzegach, 500 m dalej śluza Perkuć.
76,4 Dwukomorowa śluza Paniewo. Początek jez. Paniewo.
78,9 Jezioro Orle.
79,8 Początek kanału.
80,5 Śluza Gorczyca. Nad śluzą most drogowy. Wpływamy na niewielkie jez. Gorczyckie.
83,3 Po prawej ujście kanału odpływowego z jez. Serwy. Przed kanałem pole biwakowe. Sucha Rzeczka nietypowy jaz wysokości 1,86 m z trzema zastawkami i rynną do spuszczania pni drewnianych. Przenoska na długości 50m po prawej.
87,2 Niewielkie rozlewisko, a za nim śluza Swoboda, za śluzą pole biwakowe.
88,1 Jezioro Studzieniczne, stanica wodna Swoboda z domkami kempingowymi i polem biwakowym. Przed końcem jeziora, na lewym brzegu widoczny jest kościół.
91,3 Śluza Przewięź. Ze śluzy wypływamy na jez. Białe.
97,5 Wypływamy z jez. Białego do rzeki Klonowica, przepływamy pod mostami drogowym i kolejowym, dopływamy do jez. Necko.